Zaprasza polski przewodnik Gran Canaria
Wycieczki Polski Przewodnik Gran Canaria Zwiedzanie Jako licencjonowany przewodnik lokalny odpowiadam tak składanym w Google zapytaniem. Oprowadzam zarówno wycieczki zorganizowane, a także turystów indywidualnych w językach polskim, angielskim i hiszpańskim. Z przyjemnością przybliżę Wam historię Gran Canarii oraz regionu Wysp Kanaryjskich. Zapoznam Was z lokalną kulturą, kuchnią i tradycjami, czyli jednym słowem z kanaryjskim stylem życia.
Moje usługi, które ułatwią zwiedzanie
Na stronie znajdą Państwo wiele propozycji wycieczek, niemniej w trosce o wysoką jakość usług dostosowuje każdy program do wieku, zainteresowań oraz oczekiwań turystów. Oprócz zwiedzania, oferuję także pomoc w organizacji transferów lotniskowych, transportu. Chętnie udzielę Państwu wszelkich informacji na temat możliwości noclegu, restauracji, muzeów i wszelkich możliwych form spędzania czasu wolnego.
Polskie wycieczki po Gran Canarii
Takie hasła jak wycieczki Gran Canaria polski przewodnik zwiedzanie najlepiej opisują, czym się zajmuję. Moje biuro podróży zorganizuje Wam każdą wycieczkę oraz ułatwi transfer lotniskowy, sprawiając, że pobyt na Kanarach stanie się niezapomnianą przygodą! Zapraszamy odkrywania przepięknego zakątka świata, jakim jest Gran Canaria.
Simon Tours Gran Canaria stworzony został z pasji do Wysp Kanaryjskich i takie są nasze wycieczki lokalne, pełne zaangażowania i energii jaką daje nam słońce Gran Canarii
Atrakcje Gran Canarii
![](https://simontours.pl/wp-content/uploads/2021/07/WhatsApp-Image-2021-09-02-at-18.51.07-768x1024.jpeg)
Sami Kanaryjczycy przyznają, że Gran Canaria powinna być pierwszym wyborem turysty zastanawiającego się nad przylotem na Wyspy Kanaryjskie. Tutaj spotkamy przekrój krajobrazów charakterystycznych dla wszystkich 13
wysp archipelagu. Jedni polubią złociste plaże Maspalomas, drudzy soczystą zieleń Parku Krajobrazowego Doramas, a inni surowe górskie szczyty zajmujące centrum wyspy. Mówiąc najprościej, na wysepce o przekątnej 50
kilometrów, każdy znajdzie coś dla siebie, od amatorów sportów począwszy przez fanów przyrody i historii na lwach basenowych skończywszy. Poniżej znajdziecie mini przewodnik po atrakcjach poszczególnych gmin Gran Canarii.
Las Palmas de Gran Canaria
Stolica wyspy, założona 24 czerwca 1478 roku przez aragońskiego rycerza Juana Rejona. Pierwotne założenia miasta, położone obok wąwozu Guiniguada, tworzy dziś historyczne centrum, ujęte w granice dzielnic Vegueta i Triana. Zwiedzanie starego odbywa się w cieniu budynku katedry, której budowa trwała cztery wieki. W zasięgu spaceru mamy takie atrakcje historyczne jak Patio de los Naranjos, wokół którego znajduje się Diecezjalne Muzeum Sztuki Sakralnej. Muzeum Kolumba, które przbliżna nam historię odkrycia Ameryki. Właśnie obok muzeum znajduje się pustelnia San Antonio Abad, gdzie żeglarz modlił się przed rozpoczęciem swojej szalonej podróży. W dzielnicy Vegueta znajdziemy też Muzeum Wysp Kanaryjskich oraz kościół Santo Domingo. Po spacerze przez najstarszą część miasta zapraszam zawsze
turystów na deptak Triana, wokół którego osiadł tradycyjny handel strefy niskocłowej jaką są Wyspy Kanaryjskie. Obok tej ulicy handlowej znajduje się, przekształcony na muzeum, dom jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury hiszpańskiej Benito Péreza Galdósa.
Telde z polskim przewodnikiem
Z tego regionu pochodzą najlepsze pomarańcze i banany. Sama stolica gminy zaprasza na leniwy spacer. W fasadach domów w oczy rzuca się nam duch mistycyzmu i wyrzeczenia, które charakteryzowały franciszkanów, którzy
przez wieki zamieszkiwali Telde. Idąc ścieżką starego akweduktu, po lewej stronie znajduje się stary kościół San Pedro Mártir, który według kronikarza miasta był pierwszym szpitalem na świecie. Powstał w celu leczenia chorób
wenerycznych dla marynarzy wracających z Nowego Świata. Tuż obok znajduje się dzielnica San Juan Bautista, w której znajduje się unikalny Cristo de Telde, wykonany przez Indian Tarascan z Meksyku. W okolicy znajduje się wiele stanowisk archeologicznych, ponieważ Telde było stolicą jednego z dwóch księstw Guanczów na wyspie. Na obowiązkową kawę po zwiedzaniu zapraszam do Ogrodu Kwiatowego, w którym zgromadzono 105 gatunków roślin z całego świata.
Agaete i polski przewodnik po Gran Canarii
Blask bielonych domów tego miasta, daje nam wrażenie zwiedzania andaluzyjskich “pueblos blancos”. Białe fasady kontrastują ciemną skałą klifów i niebieskim oceanem. Agaete ma trzy różne atrakcje do odwiedzenia: miasto, kawową dolinę i rybacką wioskę Puerto de las Nieves. W porcie znajduje się skromny kaplica Matki Boskiej Śnieżnej, w której mieści się wspaniały flamandzki tryptyk przypisany Joosowi Van Cleeve’owi, a także wiele nadmorskich restauracji, które korzystają z wizyty licznych turystów, którzy przyjeżdżają spędzić dzień na plaży, ciesząc się atmosferą tego miejsca. Do roku 2005 podziwialiśmy tu unikalną formację skalną nazywaną Dedo de Dios (Palec Boży), ale nie przetrwała jednego z atlantyckich sztormów. Został nam za to majestatyczny widok na najwyższy szczyt Hiszpanii, czyli Pico del Teide położony na pobliskiej Teneryfie. W drodze do miasta Ageate znajduje się budynek o wielkim znaczeniu historycznym, Casa Fuerte. Zbudowany przez Pedro de Vera w drugim lądowaniu, które miało miejsce w 1481 roku.
Agüimes
Tereny położone w południowo – wschodniej części wyspy Gran Canaria. Niezwykle zróżnicowana architektura, gdzie spotkamy tradycyjne kanaryjskie wiejskie domy w Temisas po wioskę rybacką Arinaga. Zwiedzanie Agüimes łączy historię, zabytki, tradycyjną architekturę i piękne krajobrazy z gościnnością mieszkańców oraz wspaniałym bogactwem
folkloru. Gmina ta, przez cztery stulecia, była lennem izby biskupiej. Dowodem tego czasu jest Pałac Biskupi i Kościół Parafialny, który mają swoistą atmosferę katedralną. Agüimes miało ogromne znaczenie jako enklawa osadników przedhiszpańskich, co widzimy stanowiskach archeologicznych w jego otoczeniu Roque Aguayro i Barranco de Balos, gdzie podziwiamy bazaltowy blok o długości około 600 m, na którym znajdują się liczne ryciny i antropomorficzne postacie, które mogą być związane z rytuałami związanymi z wodą lub płodnością. W celu promowania turystyki wiejskiej odnowiono stary Ratusz i „Casa de los Camellos” – starą stajnię. W pięknej wiosce Temisas, oprócz zabudowy wiejskiej, możemy zobaczyć największy gaj oliwny na Wyspach Kanaryjskich.
Artenara
Mała wioska na szczycie wyspy, której terytorium miejskie sięga wybrzeża. Otoczona wielkimi lasami Tamadaba i Tirma, które są w dużej mierze, co unikalne w skali wyspy, dobrze zachowane ze względu na ich niedostępność.Ważną atrakcją sakralną jest pustelni a Virgen de La Cuevita (patronkicyklistów) wyróżniająca się długą tradycją. Jest jednym z najważniejszych przejawów wiary mieszkańców Gran Canarii, będąc miejscem pielgrzymekdla parafian i pielgrzymów. W okolicach Artenary kultywowane są dawne tradycje wyrobu ceramiki czy tkactwo. Na uwagę zasługują również stanowiska archeologiczne, które dostarczyły nam ogromnej wiedzy na temat życia kanaryjskich aborygenów.
Arucas
![](https://simontours.pl/wp-content/uploads/2021/07/IMG-20210208-WA0035-1-1.jpg)
Jest najbardziej zaludnionym miastem na północy wyspy, oczywiście postolicy Las Palmas de Gran Canaria. Nazywane miastem rzemieślników lub kamieniarzy, co związane jest z pobliskimi kamieniołomami i pięknie odrestaurowaną starówką i kościołem św. Jana Chrzciciela, które od 1976 roku objęte są ochroną jako miejsce o znaczeniu historyczno – artystycznym. Do 1970 roku Arucas był gminą o największej powierzchni ziemi przeznaczonej pod uprawę bananów na całym archipelagu. Maksymalny boom nastąpił około 1960 roku, a następnie wszedł w fazę ciągłeg o spadku do dnia dzisiejszego. Obecnie inne działania, takie jak handel, usługi, przemysł i turystyka stają się ważne w wyniku przemian społeczno – ekonomicznych, które miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Zmianom opiera się tylko jedna z najstarszych w Europie destylarni rumu o nazwie Arehucas, która dostarcza złoty trunek na stoły panującej dynastii Burbonów.
Firgas
Najpopularniejsze źródła wód mineralnych na Wyspach Kanaryjskich, które dały tej gminie zasłużoną sławę. Jest to marka wśród wód stołowych najczęściej wykorzystywana przez mieszkańców Gran Canarii. Oprócz wody Firgas opiera swoją gospodarkę na rolnictwie (rośliny pastewne, owoce cytrusowe, drzewa owocowe, zboża, ziemniaki) i zwierzętach gospodarskich. Wylesianie tego regionu przez wieki pozwoliło na pojawienie się działalności rzemieślniczej związanej z drewnem, zarówno w celu opracowania instrumentów rolniczych, jak i do produkcji typowych mebli czy balustrad kanaryjskich balkonów.
Gáldar
Zajmuje północno – zachodni kąt wyspy Gran Canaria, a jej górnywierzchołek znajduje się na wysokości około 1700 metrów. Wszystko to na jednym końcu masywu centralnego wyspy, na obrzeżach Los Moriscos. Jest to gmina, której najważniejszą działalnością jest rolnictwo, a konkretnie uprawa bananów, która jest obecnie najwyższą produkcją z wszystkich gmin na Gran Canarii. Inne tradycyjne uprawy to pomidor i słynna cebula Gáldar. Należy też wspomnieć o wielkim znaczeniu w świecie archeologii, o czym świadczą malowidła naskalne z epoki prekolumbijskiej w La Cueva Pintada de Gáldar i La Guancha. Dostępne dla zwiedzających.
Ingenio
Znajduje się na zboczu na wysokości 310 metrów nad poziomem morza. Gmina, która jest noclegownią, pełna bloków i osiedli. Ma powierzchnię 38 km kwadratowych, zajmując trzynaste miejsce pod względem całkowitej powierzchni. Przestrzeń zajmowana przez Ingenio ma kształt trójkąta, a jej granice tworzy Barranco del Draguillo na północy, która stanowi granicę z gminą Telde, a na południu Barranco de Guayadeque, która ustanawia granice z Agüimes. Ingenio ma doskonałą komunikację ze światem, ponieważ na terenie gminy mamy główne lotnisko. Ma również uprzywilejowaną
sytuację ze względu na bliskość obszaru turystycznego wyspy.
Aldea de San Nicolás
Zachód wyspy, otoczona klifami i wąwozami, tworzy gminę położoną w nieregularnym pasie o powierzchni 139 kilometrów kwadratowych, na którym mieszka około 8300 mieszkańców. Linia brzegowa La Aldea ma około 33 kilometrów długości. Jest to dość nierówne, wysokie, skaliste wybrzeże z plażami lub małymi zatoczkami, które
odpowiadają ujściom wąwozów lub wąwozów. Najpiękniejsze skaliste plaże znajdują się właśnie na terenie Aldea de San Nicolás. Dodatkowo zbiegają się tu różne obszary chronione, wśród których znajduje się Park Krajobrazowy Roque Nublo, Park Tamadaba, Integralny Rezerwat Przyrody Inagua i Specjalny Rezerwat Przyrody Güi- Güí, którego plaże urzekną każdego. We wrześniu obchodzona jest słynna Fiesta del Charco, której początki sięgają epoki aborygeńskiej. Ludzie wskakują do małego jeziorka, położonego u ujścia wąwozu La Aldea.
Puerto Mogán
Gmina oferuje dwa zupełnie różne sposoby życia. Pod tą samą nazwą znajdujemy port i miasto, jeden wędkarski i turystyczny, a drugi rolniczy i mniej zorientowany na turystykę. Łączy wioskę rybacką z piękną zabudową turystyczną, plażą i przystanią. Nawet ten port ma dwa odrębne i wyznaczone obszary: dok dla rybaków i pontony dla luksusowych i sportowych łodzi rybackich. Miasto położone jest w środku wąwozu z licznymi plantacjami owoców tropikalnych. Mogán ma jeden z najlepszych klimatów na świecie i ma zaszczyt być w czołówce rankingu dni nasłonecznienia na naszej planecie. Niestety również w Mogán znajduje się obszar turystyczny Puerto Rico, który charakteryzuje się wysokim stopniem urbanizacji na tym obszarze, co coraz częściej obserwujemy na południu Gran Canarii.
Moya
Zaprasza polski przewodnik Gran Canaria
![](https://simontours.pl/wp-content/uploads/2021/07/IMG-20210208-WA0011.jpg)
Zielona gmina, skąpana przez wiatry i orzeźwiającą wilgotność, która pozwoliła jej utrzymać jeden z najważniejszych rezerwatów lasu laurowego na wyspie, Los Tilos. Podobnie jak inne gminy, przez które rozciąga się obecnie Park Krajobrazowy Doramas, w gminie nadal możemy znaleźć rzemieślników, którzy odziedziczyli techniki obróbki drewna, a także producentów instrumentów muzycznych i koszy trzcinowych. Najsłynniejszą postacią z Moya był modernistyczny poeta Tomás Morales ( urodził się w tym mieście w 1884 roku ). Jego dom zamieniony został na muzeum, które pełni rolę Domu Poezji Wysp Kanaryjskich.
San Bartolomé de Tirajana
Największa powierzchnią gmina na wyspie Gran Canaria ze znanymi na całym świecie wydmami w Maspalomas. To tutaj spotkamy roślinny symbol wyspy, czyli cardon oraz palmowe parki. Głównym motorem gospodarki gminy jest turystyka, dzięki której rozwinęło się wielkie miasto do wypoczynku: Playa del Ingles,
Maspalomas i Meloneras, obszary, które oferują nam wiele terenów rekreacyjnych i rekreacyjnych. Na wybrzeżu znajduje się stuletnia latarnia morska w Maspalomas, o wysokości 65 metrów, wykonana według projektu
Juana Leóna i Castillo. Góruje ona nad całym obszarem przyrodniczym Dunas de Maspalomas,na które składają się formacje wydm oraz słonawy staw znany jako Charco. Warto też wspomieć o miejscowości Tunte i o miejscowej produkcji wina.
Santa Brígida
Wcześniej znana jako La Vega lub Sataute ( w języku aborygenów ). Obecnie gmina miesza rolniczą i dostojną przeszłość z teraźniejszością mieszkalną, będąc preferowanym terytorium dla tych, którzy chcą mieszkać w okazałych
domach i rezydencjach, z dala od dużego miasta. Żyzność tych ziem przyczyniła się do tego, że prawie wszystkie nazwy miejscowości nawiązują do wielkich rozszerzeń roślinności, które wcześniej dominowały w krajobrazie tego obszaru Gran Canarii: Dragonal, Lentiscos , Madroñal, Pino Santo. Turystyczną atrakcją jest La Atalaya – stare miasto jaskiniowe, z wielką tradycją garncarską i znane na wyspie ze swoich domów wykutych w skale lub wykorzystujących groty, które zostały wykute dawno temu. W pobliżu znajduje się pole golfowe i Caldera de Bandama – największy krater wulkaniczny na wyspie.
Santa Lucía de Tirajana
W mieście znajduje się prywatne muzeum kultur przedhiszpańskich a także wystawy poświęcone etnografii, botanice i zoologii tego regionu. Ponadto w sklepach można tu kupić dobrze przyprawione oliwki i likier bananowy. Podczas wycieczek pokazuję Wam Ansite – fortecę, w której Bentejuí i jego lud walczyli do końca z wojskami kastylijskimi, zanim poddali się 29 kwietnia 1483 roku. Bentejuí nie poddał się się, ale rzucił się ze szczytu twierdzy z okrzykiem „Atis Tirma” – ‘Dla Ciebie, Ojczyzno!”. To magiczne miejsce, gdzie wokół klifów, skał i stromych wąwozów, odwiedzający może poczuć
kontakt z najbardziej charakterystycznym duchem Gran Canarii, zarówno ze względu na spektakularne otoczenie, jak i ze względu na to, że jest to obszar wyspy najmniej przekształcony przez człowieka. Na terenie gminy, już na wybrzeżu znajduje się Pozo Izquierdo, gdzie co roku w sierpniu odbywają się światowe imprezy windsurfingowe.
Santa María de Guía
Miejsce urodzenia rzeźbiarza Lujána Péreza, genialnego hiszpańskiego malarza. Jednocześnie jest to centrum produkcji kanaryjskiego noża – narzędzia, które nosili rolnicy z wyspy. Na terenie gminy, obok wielkiego 125-metrowego mostu, który przecina wąwóz Silva, znajduje się tak zwany Cenobio de Valerón, zaskakujący silos Guanczów, wykuty w zboczu góry. Elementem zwiedzania jest degustacja serów, których surowe mleko krowie i owcze zsiada niebieski kwiat ostu. Jego autentyczność polega również na utwardzaniu, ponieważ odbywa się na „półkach” umieszczonych w jaskiniach
o niskiej wilgotności, co przyczynia się do nadania mu szczególnego aromatu i smaku.
Tejeda
W centrum wyspy i niemal ze wszystkich punktów gminy Tejeda można zobaczyć geologiczne symbole wyspy: Roque Nublo (1813 m) i Roque Bentaiga (prehiszpańskie centrum religijne) Szczyty te stanowią zwieńczenie
wielkiego obniżenia Tejedy, wyłaniającego się z ogromnej caldery. Ten spektakularny fragment został ochrzczony przez Miguela de Unamuno jako „skamieniała burza”. W Tejeda podziwiamy też duże kanaryjskie lasy sosnowe i gaje migdałowców, które są symbolem gminy. To z migdałów powstaje doskonały deser – bienmesabe. Polski przewodnik Gran Canaria zabiera Was zawsze szlakiem wytyczonym przez największe atrakcje Gran Canarii.
Teror
![](https://simontours.pl/wp-content/uploads/2021/07/IMG-20201019-WA0019-1-2-1024x768.jpg)
Teror jest centrum pielgrzymkowym wyspy, co związane jest z obecnością Patronki Diecezji Kanaryjskiej i samej Gran Canarii – Matki Boskiej Sosnowej. We wrześniu w gminie obchodzone są Fiestas de Nuestra Señora del Pino, w której bierze udział pół milina osób. Patronkę wyspy podziwia każdy mieszkaniec, w tym polski przewodnik Gran Canaria.
Valleseco
Położona na wysokości 1000 metrów nad poziomem morza często ukrywa się w morzu chmur. Jest częścią legendarnej Selva de Doramas, 80% jej terytorium jest uważane za obszar chroniony. Tutaj też według kronik podboju Gran Canarii kastylijscy zdobywcy stoczyli krwawą bitwę z aborygeńskim przywódcą Tecénem.
Mając taki przegląd atrakcji Gran Canarii łatwo zrozumieć, dlaczego wycieczki z SimonTours.pl są tak różnorodne! Najlepszym tego przykładem jest chociażby Gran Canaria Maxxx , którą czywiście prowadzi polski przewodnik Gran Canaraia czeka na Was!