Z czego słynie Gran Canaria?

Wspaniałe Wyspy Kanaryjskie to prawdziwy raj na ziemi. Składają się na niego wspaniały klimat, gościnni ludzie, obłędne krajobrazy oraz doskonała kuchnia. Wszystko to sprawia, że archipelag jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów spragnionych odpoczynku, słońca i odrobiny egzotyki. Wizytówkę Wysp stanowi najpopularniejsza z nich: Gran Canaria. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co warto na niej zobaczyć, jakie są jej najpiękniejsze plażei które atrakcje polecają zwiedzić przewodnicy –zapraszamy do lektury. Wierzymy, że dzięki naszym inspiracjom Twój pobyt na wyspie będzie nie tylko błogim relaksem, ale też wspaniałą okazją do poznania kultury i tajemnic tego magicznego miejsca.

Co warto wiedzieć o Gran Canarii?

Wielu przewodników nazywa tę wyspę kontynentem w miniaturze. Rzeczywiście – na tym mierzącym 1500 km kwadratowych kawałku lądu można zobaczyć wszystko to, czym szczyci się Europa oraz… Afryka. Znajdziesz tam wspaniałe, złociste wydmy, urokliwe sosnowe lasy, pustynię położoną tuż nad oceanem, a nawet najprawdziwsze wulkany. Wszystko to tworzy fantastyczną, egzotyczną mozaikę, jakiej nie ma w żadnym innym miejscu na świecie.

Gran Canaria to jednak nie tylko przyroda – to także niezwykła kultura, wspaniałe budowle oraz tętniące życiem kurorty. Zwiedzanie wyspy warto rozpocząć od stolicy – Las Palmas. Jest to największe miasto całego archipelagu, a jego początki sięgają czasów hiszpańskich podbojów Wysp Kanaryjskich. Szczególnie godna polecenia jest najstarsza dzielnica – Vegueta. To właśnie tam kapitan floty kastylijskiej, Juan Rejón, założył pierwszą hiszpańską osadę, którą nazwał Real de las Tres Palmas, a jaka potem rozrosła się w wielką metropolię. Zwiedzając stolicę, koniecznie powinieneś zobaczyć:

 • Plaza Mayor de Santa Ana – położony w centrum starego miasta plac wraz z sąsiadującą z nim, gotycko-neoklasycystyczną katedrą;
 • Casa de Colón, czyli dom Krzysztofa Kolumba;
 • Museo Canario – miejsce prezentujące kulturę ludu Guanczów, zamieszkującego archipelag przed przybyciem Hiszpanów;
 • Playa de Las Canteras – ponad dwukilometrowej długości plażę miejską wraz ze zlokalizowanymi przy niej klubami i modnymi butikami.

Najpiękniejsze miejsca na Gran Canarii

Kiedy już nasycisz się radosną, wakacyjną atmosferą gwarnej stolicy, warto udać się na prowincję i zobaczyć widoki, jakie zwykle spotyka się jedynie na pocztówkach. Pamiętaj, że wyspa jest zróżnicowana, dlatego jej klimat, roślinność oraz charakter wyglądają nieco inaczej w poszczególnych zakątkach. Północna część Gran Canarii jest bardziej zielona i nieco chłodniejsza – oczywiście jak na kanaryjskie standardy. Południe i zachód mają mocniej pustynny charakter, gdyż jest tam znacznie bardziej sucho i gorąco.

To musisz zobaczyć!

Do miejsc, które koniecznie należy zwiedzić na Gran Canarii, należą:

 1. Dunas de Maspalomas – przewodnicy zwykle wymieniają to miejsce na pierwszej pozycji na liście kanaryjskich atrakcji. Hiszpanie mają prawo być z niego dumni – gdzie indziej na świecie możesz zobaczyć najprawdziwszy, pustynny krajobraz tuż nad samym morzem?
 2. Palmitos Park – zwiedzając Dunas de Maspalomas, warto zajrzeć również tutaj. Jest to niezwykłe połączenie ZOO oraz ogrodu botanicznego, a bogactwo zgromadzonej tam fauny i flory dosłownie zapiera dech w piersiach.
 3. Roque Nublo – ta mierząca ponad 80 metrów wysokości skała zaliczana jest do najwyższych monolitów na świecie i stanowi święte miejsce pierwotnych mieszkańców Gran Canarii.
 4. Słynne kanaryjskie plaże. Szczególnie warte zobaczenia są:
 • rewelacyjna Playa del Inglés: złota, szeroka i piaszczysta;
 • wietrzna Playa de San Agustín, obfitująca w bary i inne atrakcje;
 • trochę na uboczu Playa de Taurito pokryta wulkanicznym piaskiem;
 • Playa de Guayedra; najdziksza i najmniej zatłoczona, pokryta drobnymi kamyczkami.

Podsumowanie

Jak widzisz, Gran Canaria w pełni zasługuje na swoje miano kontynentu w pigułce. Wierzymy, że ten krótki przewodnik zaciekawił Cię na tyle, byś w niedługiej przyszłości odwiedził to niezwykłe miejsce. Jest to tym prostsze, że wyspa jest doskonale skomunikowana i nie ma żadnego problemu, by dostać się tam samolotem. Warto skorzystać z tak zwanych tanich linii lotniczych. Mamy nadzieję, że dzięki tym inspiracjom Twoje wakacje na Gran Canarii będą naprawdę udane i staną się początkiem wspaniałej przygody, jaką będzie odwiedzenie wszystkich wysp archipelagu. Simon Tours i jego wycieczki fakultatywne czekają.