Przewodnik po Gran Canaria

Wyspy Kanaryjskie to idealne miejsce na spędzenie ferii: wspaniała pogoda, przystępne ceny i dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna sprawiają, że coraz więcej osób wybiera je na cel swoich zimowych wojaży. Jeśli nigdy jeszcze tam nie byłeś, to zacznij od najważniejszej z wysp – Gran Canarii.

Pamiętaj jednak, że mimo iż archipelag tworzy pewną całość, każda z wysp ma swój własny, niepowtarzalny klimat. I jest to dla Ciebie doskonała wiadomość, bo dzięki temu możesz powracać na Kanary wielokrotnie i za każdym razem odkrywać coś nowego. Jeśli chcesz wiedzieć, co warto zobaczyć na Gran Canarii, jak się tam dostać i ile trzeba będzie za to zapłacić, zachęcam do lektury.

Kwestie transportu

Najlepiej i najszybciej dostaniesz się na miejsce samolotem. Nie trzeba wydawać na ten cel fortuny, bo do Las Palmas, czyli stolicy Gran Canarii, latają również tani przewoźnicy. W wyszukiwarkach lotów z łatwością znajdziesz bezpośrednie połączenia z lotniska Warszawa-Modlin. Pamiętaj, że lecisz prawie do Afryki; przebycie takiej odległości zajmie Ci około 5 i pół godziny. Jeśli nie chcesz spędzać tyle czasu jednorazowo w samolocie, możesz wybrać opcję z przesiadką w Londynie lub Barcelonie.

Kiedy już dotrzesz na miejsce, miej na uwadze, że jest to całkiem spora wyspa. Chcąc zwiedzić wszystko to, o czym opowiadają przewodnicy po Gran Canarii, będziesz potrzebował jakiegoś środka transportu. Najlepiej jest wypożyczyć w tym celu samochód, tym bardziej że oferta wypożyczalni jest tam bardzo bogata, a paliwo — tańsze niż u nas.

Autobus, czyli wycieczki lokalne ala guagua

Możesz też korzystać z komunikacji autobusowej. Jest to mniej wygodna opcja niż samochód, ale mimo wszystko godna polecenia. Rozbudowana i sprawnie działająca sieć połączeń umożliwi Ci odwiedzenie niemal wszystkich miejsc, jakie warto zobaczyć na Gran Canarii. Poza tym, jako pasażer, będziesz mógł skosztować wyśmienitych win, z jakich słynie wyspa.

Mieszkanie i inne opłaty

Za pośrednictwem popularnych serwisów internetowych łatwo wynajmiesz apartament lub pokój w hotelu. Poszukując wakacyjnego lokum warto jednak mieć na uwadze klimat Gran Canarii, który wygląda nieco inaczej w różnych jej częściach. W rejonach południowych jest najcieplej, więc jeśli nastawiasz się na plażowanie, to będzie to zdecydowanie najlepsza opcja. Jeżeli natomiast nie przepadasz za wysokimi temperaturami, to zdecyduj się na północną część. Największy wybór miejsc noclegowych znajdziesz w stolicy wyspy.

Koszty życia na Gran Canarii są zbliżone do tych, które ponosisz w Polsce. Działają tam też sieci tanich marketów, takich jak SPAR, więc na codzienne zakupy wydasz tyle samo, co w domu. Ceny w hotelach i restauracjach bywają różne, w zależności od ich standardu i lokalizacji. Przykładowo, za pizzę trzeba zapłacić 6-7 euro, kawa to około 2,5 euro, a pełny obiad – 10 euro.

Czymś, co może Cię zaskoczyć na Gran Canarii, są koszty leczenia; wizyta u internisty to wydatek rzędu 70 euro. Możesz jednak łatwo uniknąć ponoszenia tak wysokich opłat, kupując przed wyjazdem ubezpieczenie.

Co warto zobaczyć na Gran Canaria?

Przebywając w południowej części wyspy, z pewnością zachwycisz się tamtejszymi plażami. Linia brzegowa jest tu bardzo urozmaicona, co sprawia, że różne miejsca wybrzeża mają swój unikalny charakter, a nawet odmienny kolor żwiru czy piasku.

Atrakcją, którą koniecznie trzeba zobaczyć na Gran Canarii, są tamtejsze wydmy, czyli Dunas de Maspalomas. Zajmują ponad 400 ha i rozciągają się na długości 6 km, a najwyższe z nich osiągają aż 20 m wysokości.

Na wyspie znajdziesz też wiele małych, urokliwych miasteczek jak choćby Puerto de Mogan. Ukwiecona starówka, port, lokalne kafejki – wszystko to składa się na niezapomniany klimat tego miejsca. Niejako dla kontrastu warto zobaczyć Las Palmas, czyli stolicę Kanarów. Najpiękniejszą dzielnicą tego miasta jest zabytkowa Vegueta, ale pozostałe rejony też mają swoje zalety.

Góry i skały, czyli wycieczki fakultatywne

Spora część przewodników na Gran Canaria gorąco poleca odwiedzenie centralnej części wyspy. Znajduje się tam 70-metrowy głaz wulkaniczny, będący swoistym symbolem archipelagu. Bardzo ciekawym punktem jest też Roque Nublo, do którego prowadzi tam długa i kręta droga. Widoki rekompensują z nawiązką wysiłek, jaki należy włożyć w dostanie się na miejsce.

Podsumowując listę miejsc, które warto zobaczyć na Gran Canarii, a jest ich naprawdę wiele. Wyspa jest na tyle ciekawa i różnorodna, że niezależnie od Twoich preferencji, z pewnością znajdziesz coś, co wprawi Cię w zachwyt i spowoduje, że będziesz chciał wracać tam każdej zimy.